Presesnams.lv

Preses līderis internetā

Devalvācija

Devalvācija ir naudas zīmju vērtības pazeminājums, kas var negatīvi ietekmēt ikviena debitora finansiālo situāciju, tāpēc nepieciešams rūpīgi uzzināt sīkāk par šo procesu, lai nerastos lieki sarežģījumi.

Valūtas devalvācija ir valsts valūtas vērtības samazināšanās attiecībā pret piesaistes valūtu, kas tiek veikta ar monetārās politikas lēmumu;

Devalvācija, riski un ieguvi – svarīgi zināt un būt informētam

  • Devalvācija var būt izdevīga valstīm, kas daudz eksportē iekšzemes izejvielas un no tām ražotas preces un kuras spēj lielā mērā ar iekšzemes resursiem un ražošanu nodrošināt savas vajadzības, tātad tām ir salīdzinoši neliels imports – tās pamatā ir lielās valstis;
  • Jāuzsver, ka pazeminoties preču cenām ārvalstu valūtās – pieaug to konkurētspēja ārvalstu tirgos;
  • Savukārt imports, piemēram, enerģija, kļūst dārgāks, aug inflācija, pieaug maksājumi par iekšzemē strādājošo cilvēku, uzņēmumu un valsts aizņēmumiem ārvalstu valūtās, iespējama uzticības krīze finanšu sistēmai, kas tālāk pasliktina iedzīvotāju un uzņēmumu stāvokli.

Atceries, ka devalvācija ir kritums nacionālās valūtas cenas attiecībā pret valūtu citās valstīs. Devalvācija visbiežāk rodas piesaistītu valūtu gadījumos – kad mērķtiecīgi tiek pazemināta nacionālās valūtas vērtība pret piesaistes valūtu (kas parasti ir kāda no pasaules „lielajām” valūtām – ASV dolārs, vai eiro). Devalvāciju iespējams mērķtiecīgi izraisīt arī brīvi peldošu valūtu gadījumos, piemēram, būtiski samazinot noguldījumus likmes attiecīgajā valūtā, tādējādi pazeminot tās salīdzinošo pievilcību.