Presesnams.lv

Preses līderis internetā

Iemesli, lai dzīvotu taupīgi

Mūsdienu patērētāju sabiedrībā dzīvot taupīgi nav populāri. Dzīves temps pēdējos gados ir strauji palielinājies. Cilvēku vajadzības aug. Un lai gan daudzi saprot, ka veidot iekrājumus nebaltām dienām ir svarīgi, tomēr izvēlas dzīvot pēc principa – šeit un tagad. Ievērojama daļa Latvijas iedzīvotāju ne tikai nedzīvo taupīgi, bet pat dzīvo uz parāda, tērējot naudu, kas viņiem nepieder. Dzīvot šodienai ne vienmēr ir tas labākais risinājums, jo ir pietiekami daudz iemeslu, lai dzīvotu taupīgi.

„Krāj rudenī, tad būs ziemā” – latviešu sakāmvārds, kurā atspoguļojas viens no svarīgākajiem iemesliem, lai taupītu. Tas īpaši aktuāls Latvijas apstākļiem. Mūsu platuma grādos jāizdzīvo četri ļoti dažādi gadalaiki un tas ļoti bieži ietekmē ko un kam tērējam. Mums jārēķinās ar ziemu un tās blakusefektiem. Daudzas mājsaimniecības gatavojas ziemai jau vasarā. Māju īpašnieki gādā kurināmo, dzīvokļu īpašnieki izlīdzina maksājumus. Tomēr tāpat jārēķinās, ka ziemas tumšajā periodā komunālie maksājumi būtiski pieaug, it īpaši, ja ziema padodas īpaši barga. Nedrīkst aizmirst, ka daudzās pilsētās, it sevišķi piejūras, cilvēkiem ir darbs ar sezonālu raksturu. Peļņa tiek gūta vasaras siltajos mēnešos un ,lai izdzīvotu ziemā, jādzīvo taupīgi.

Uz doto brīdi reģistrētais bezdarba līmenis Latvijā ir 9.7%, kas kopš krīzes ir nostabilizējies un pēdējā laikā izmaiņas ir nelielas. Masu medijos regulāri izskan viedoklis, ka uzņēmēji izjūt akūtu darba spēka trūkumu. Šie apgalvojumi daudziem liek justies gana komfortabli savās darba vietās. Tomēr vienmēr jāpatur prātā, ka dzīve ir pilna pārmaiņu un neviens no tām nav pasargāts. Taupot un atliekot nebaltām dienām, var nodrošināties no nevajadzīgām stresa situācijām. Dzīvojot no algas līdz algai un  zaudējot darbu, rodas panika, un reizēm tas liedz pieņemt pareizos lēmumus. Piemēram, iespējams būs jāpieņem nevēlams darbs vai jāpiekrīt strādāt par mazāku atalgojumu, jo vajadzība spiedīs to darīt. Iekrājumi šādās situācijās ļauj būtu par situācijas pavēlnieku nevis vergu.

Kopš neatkarības atjaunošanas ir piedzīvotas vairākas varas un naudas maiņas, kā arī krīzes. Lai gan dzīvojam diezgan stabilā valstī, mūsdienu mainīgajā politiskajā situācijā nekas nav paredzams. Iepriekšējās krīzes pierādīja, ka tie, kas nedzīvoja prātīgi „ziedu” laikos, piedzīvoja vissmagāko triecienu sākoties krīzei. Tērēts tika uz nebēdu, domājot, ka dzīve ies tikai uz augšu. Diemžēl tā nenotika, un daudzi, līdz ar ienākumu samazināšanos, zaudēja biznesus un īpašumus. Daudzus tas noveda izmisumā. Mainījās dzīves. Nav jāaizmirst arī ne īpaši labvēlīgā pensiju sistēma. Neuzkrājot papildus līdzekļus vecumdienām šodien, var nākties pavadīt ļoti taupīgu dzīves nogali vēlāk. Spēja jebkurā neparedzētā situācijā parūpēties par sevi un sev tuvajiem ir viens no svarīgākajiem iemesliem, lai dzīvotu taupīgi.

Nodrošināšanās pret visām nedienām, protams, nav vienīgais iemesls, lai sekotu līdzi saviem izdevumiem. Krāt var arī saviem sapņiem. Lai gan daudz ko var realizēt aizņemoties vai ar pēcapmaksu, tomēr prātīgāk būtu ietaupīt, nevis pēc tam dzīvot uz parāda. Jārēķinās, ka pat ja vēlamo iespējams iegūt uz nomaksu, piemēram, ceļojumu vai mašīnu, ļoti bieži jebkurā gadījumā būs vajadzīgi līdzekļi pirmajai iemaksai. Izvēloties kredītu krietni arī pārmaksāsiet par vēlamo. Taupīšana savam mērķim palīdzēs saprast vai konkrētā lieta ir pa kabatai un vispār vajadzīga. Jo cik gan bieži neapdomīgi tiek ņemti kredīti, nedomājot vai būs iespējas to atmaksāt un vai tas ir tik ļoti nepieciešams.

Plānot savu dzīvi un līdzekļus iespējams ir garlaicīgi, tomēr svarīgi. Ir pieejamas mobilās aplikācijas, kas atvieglos šo procesu, piemēram, Spendometer, kurš palīdzēs sastādīt budžetu. Un pat vienkārša ienākumu un izdevumu tabula palīdzēs saprast, kur paliek nauda un kā varētu ietaupīt.