Presesnams.lv

Preses līderis internetā

Kāpēc veikt elektrības spuldzīšu nomaiņu

Viena no mūsdienu aktualitātēm ir energoresursu taupīšana. Elektrību var taupīt, veicot spuldzīšu nomaiņu no kvēlspuldzēm uz energo ekonomiskajām spuldzēm.

Eiropas Spuldžu ražotāju federācijas rīkojums paredz pakāpenisku atteikšanos no kvēlspuldzēm. ES aizliegts saimnieciskām vajadzībām izgatavot un importēt kvēlspuldzes. Drīz kvēlspuldzes būs pagātne, bet jau šobrīd katrs pats var sākt dzīvot zaļāk, ietaupot elektrību un savu naudu.

Izvēloties gaismas diožu apgaismojumu (LED) vai ekonomisko spuldzi (KLS) ietaupījums ilgtermiņā būs būtisks. Jebkuras spuldzes efektivitāti izsaka ar lm (lūmeni – gaismas plūsma)/ W (jauda). Tā, piemēram, KLS un LED apgaismojums būs pat līdz 10 reizēm efektīvāks kā kvēlspuldzēm. Tāpat izmaksas var sarukt no 50 – 90%, jo būtiski tiks samazināts enerģijas patēriņš.

Piedāvājumā ir daudz lampu, kuras visas būs izdevīgākas par kvēlspuldzēm. Veicot nomaiņu uz halogēnlampām, luminisences spuldzēm, KLS vai LED, jāņem vērā, kur jūs veiksiet nomaiņu. Jo katra no šīm lampām būs piemērotāka citiem apstākļiem.

Izvēloties lampas, daudzi uzmanību pievērš tikai jaudai (W), tomēr tas nav vienīgais un nebūt tas būtiskākais rādītājs, kas jāņem vērā:

  • lm – lūmeni. Ar lūmeniem tiek mērīta gaismas atdeve. Jo vairāk lūmeni, jo spožāka būs gaisma. Jāņem vērā, ka energo ekonomiskajām spuldzēm lūmeni jāizvēlas lielāki nekā kvēlspuldzei. KLS un LED gaismas atdeve lēnām mazinās un var nokrist līdz pat 50%.
  • ra – gaismas kvalitātes indekss. Tas nosaka procentu, cik dabīgā gaismā mēs redzēsim apgaismotos objektus, ieslēdzot gaismu. LED lampām Ra parasti svārstās no 70 – 100%.
  • k – kelvini, starojuma krāsa jeb gaismas temperatūra

Pie mīnusiem jāpieskaita, ka energo ekonomisko spuldžu gaisma ir savādāka kā kvēlspuldzēm un pie tās jāpierod, tomēr tiek apgalvots, ka tā ir piemērotāka cilvēka redzei. Tāpat tās ir krietni dārgākas. Jo kvalitatīvāka un efektīvāka lampa, jo no lielākas naudas summas nāksies šķirties. Tomēr šeit jāatceras par naudas ietaupījumu ilgtermiņā. Tāpat energo ekonomiskajām lampām tiek noteikts  garantijas laiks, tāpēc vērts saglabāt pirkuma čeku un iepakojumu.

Iedzīvotāji tiek radināti ne tikai pie ekonomiskāka dzīvesveida, bet arī atkritumu šķirošanas. Tiek popularizēta energo ekonomisko spuldžu šķirošana atsevišķi no citiem sadzīves atkritumiem. Ar KLS spuldzēm jāapietas īpaši saudzīgi, jo tās satur dzīvsudrabu.