Presesnams.lv

Preses līderis internetā

Kas ir E-drošība

E-drošība ir drošības pasākumu kopums, kas jāievēro, izmantojot norēķinus internetā.

Ja Tu sevi uzskati par e-vidē pieredzējušu lietotāju, tad daudz padomu Tev nevajadzēs. Tu jau zini, ka savas interneta bankas lietotāja paroles nedrīkst izpaust citiem, arī kodu karte un klienta numurs jāglabā atsevišķi. Taču, iespējams, dažus padomus jau esi paspējis aizmirst.

Latvijas Komercbanku asociācija iesaka, ka parolei jāsastāv vismaz no 8 simboliem, tiem jābūt pēc iespējas daudzveidīgiem (jālieto mazie burti, lielie burti, cipari, citi simboli). Ciparus un speciālos simbolus vēlams ievietot paroles vidū, nevis sākumā vai beigās. Jārada tādas paroles, kas veido sakarības, kuras turklāt ir zināmais tikai Tev un ir grūti uzminamas. LKA neiesaka izmantot personu vārdus, dzimšanas datumus, auto numurus, adreses un vārdnīcās atrodamus vārdus. Paroles iesaka neglabāt – tās jāatceras, tātad jāizveido pietiekami vieglas, lai atcerētos pats, tomēr gana sarežģītas uzminēšanai citiem. It īpaši nedrīkst paroles glabāt vienuviet, neveidot vienādas paroles vairākiem nolūkiem. Paroles nedrīkst atklāt arī ģimenes locekļiem. Nedrīkst glabāt paroles interneta pārlūkprogrammā, dokumentos un telefona piezīmēs. Paroles jāmaina reizi trīs mēnešos un ne retāk kā reizi gadā. Ja ir radušās aizdomas, ka parole ir atklāta, tā nekavējoties jānomaina.

Daži papildinājumi, kas nākuši pēdējā laikā no banku puses. Piemēram, par bankas kartes autorizāciju norēķiniem internetā. Tev bankas mājas lapā jāizvēlas autorizēt savu karti. Šīs darbības veikšanai būs jāizvēlas vēl viena parole. Ja šī parole, veicot maksājumu, neparādās mājas lapā, kurā Tu grasies veikt norēķinus interneta vidē, šī mājas lapa nav droša norēķiniem internetā. Norēķiniem drošu interneta lapu adrese sākas ar https://, nevis http://. Par lappuses īstumu varat pārliecināties, uzklikšķinot uz atslēgas piktogrammas (kas parasti atrodas interneta adreses ievades lauka kreisajā pusē). Atklāsies lapas sertifikāts.

Veicot maksājumus veikalā ar bankas karti, vienmēr paturi maksājumu karti savā redzes lokā. Palūdz tirgotājam, lai viņš atnes maksājumu karšu pieņemšanas iekārtu vai aizej pie tās pats, pārliecinoties, ka nevienam nav redzama PIN koda ievade. Neglabā paroles un PIN kodus citiem redzamā vietā. PIN kodi nedrīkst būt vienādi vairākām banku kartēm. Nedrīkst pierakstīt PIN kodu un glabāt to kopā ar maksājumu karti. Ja tomēr izvēlies veikt piezīmes, pieraksti kodu šifrētā veidā. Maksājot, gan veikalā, gan internetā, pārliecinies par summas pareizību.

Ja karte ir nozagta, nekavējoties paziņo bankai. Savukārt, ja esi atradis svešu karti, piezvani kartes īpašniecei – bankai, lai kartes turētājs varētu pēc iespējas ātrāk atjaunot savas kartes darbību.

Uzmanies no krāpniekiem internetā. Nekādā gadījumā nenodod paroli un karšu kodus personām, kuras sola, piemēram, noformēt ātro kredītu. Tas viss ir iespējams arī bez trešo personas iesaistes, tas ir, interneta mājaslapā, kurā netiek pieprasīti nekādi personas dati, izņemot personas kodu un izziņas no oficiālajām valsts iestādēm. Arī vēstules no bankas nevar saturēt pieprasījumu nodot personīgo informāciju. Ja rodas aizdomas par viltus vēstuli, jāsazinās ar banku. Banka nekad nezvanīs un nesūtīs e-pastu ar lūgumu atklāt Tev savus rekvizītus, kas nepieciešami elektronisko pakalpojumu izmantošanai. Ja viltus e-pasta tekstā ir saite uz viltus interneta lapu, kura atdarina īsto bankas lapu, ievadītie dati kļūst zināmi trešajām personām. Kad esi pabeidzis darbu ar interneta banku, vienmēr pārliecinies, ka spied pogu „iziet”. Pēc iespējas retāk izmanto interneta banku vai veic maksājumus internetā publiski no pieejama datora.