Presesnams.lv

Preses līderis internetā

Kas ir faktorings?

Faktorings ir uzņēmuma, organizācijas apgrozāmo līdzekļu kreditēšana pret debitoru parādiem jeb vienkāršāk sakot, aizdevums, kuram, kā ķīla tiek norādīti uzņēmumam nesamaksātie rēķini, kas izrakstīti preču vai pakalpojumu pircējiem.

Faktorings sniedz iespēju uzņēmumam tikt pie tūlītēja finansējuma, kura vienīgā atmaksas garantija ir līdzekļi, kas jāsaņem no pircējiem. Faktorings, tāpat kā jebkurš cits aizdevums nav bezprocentu, taču bieži vien šī procentu maksa atmaksājas, jo uzņēmuma nav nācies tērēt naudu parādu piedziņas vai administrēšanas izdevumiem.

Faktoringu parasti izvēlas vairumtirgotāji un ražotāji, kas tirgo savas preces Latvijā vai arī eksportē uz ārzemēm. Faktoringu izvēlas arī tie uzņēmumi, kuriem nākas piedāvāt saviem pircējiem garākus rēķinu apmaksas termiņus, taču vēl nesamaksāto naudu nepieciešams ieguldīt ražošanā, kā arī uzņēmumi, kuriem nepieciešama aizsardzība pret pircēju maksātnespējas risku.Faktoringu nodrošina tūlītēju apgrozāmo līdzekļu iegūšanu.

Aizņemšanās process izskatās apmēram šādi:

  • Uzņēmums nodod preci, pakalpojumu vairākiem pircējiem un izraksta rēķinus.
  • Uzņēmums nogādā vēl neapmaksātos rēķinus, precīzāk to kopijas faktoringa izsniedzējam.
  • Faktoringa izsniedzējs – aizdevējs, 80 līdz 95% apmērā no izrakstīto un apstiprināto rēķinu summas, izmaksā avansu uzņēmējam.
  • Pēc kāda laika aizdevējs saņem 100% rēķinu atmaksu no pircējiem.
  • Aizdevējs atmaksā rezervi uzņēmumam (atlikušos 20 līdz 5%) un atrēķina no tiem sev pienākošos procentus par aizdevumu.

Faktoringu veic vairākas bankas un to nosacījumi un procentu likmes var atšķirties. Vairākas bankas piedāvā veikt faktoringu arī pret rēķiniem, kas sastādīti ārzemju uzņēmumiem, kā arī debitoru risku apdrošināšanu pret zaudējumiem ārvalstu uzņēmumu maksātnespējas gadījumā.

Apgrozāmo līdzekļu kreditēšana pret debitoru parādiem ir plaši pazīstama visā pasaulē, un to atkārtoti izmanto neskaitāmi uzņēmumi. Latvijā šis kreditēšanas veids ir mazāk pazīstams, taču tas strauji attīstās, rodoties arvien jauniem un izdevīgākiem piedāvājumiem.

Tā kā banku piedāvājumi ir atšķirīgi, meklējot izdevīgāko, vajadzētu apskatīt visus variantus un izvērtēt katra piedāvājuma plusus un mīnusus. Lielākoties atšķiras piedāvātā avansa apjomi un procentu vai komisijas maksas par aizdevuma izsniegšanu un administrēšanu.