Presesnams.lv

Preses līderis internetā

Kur vislabāk glabāt naudu?

Tos, kuri ir pietiekami veiksmīgi un spējuši nopelnīt vairāk kā ikdienas vajadzības prasa, nomoka jautājums, kur glabāt naudu? Izdarot neveiksmīgu izvēli, var nākties zaudēt visu, bet rīkojoties gudri, savu labklājību var vairot. Visprātīgāk ir savu naudu neglabāt vienā vietā vai veidā, bet prātīgi to sadalīt. Šeit būs populārākie naudas glabāšanas veidi.

Banka

Mūsdienās noteikti naudu vislabāk glabāt bankā. Var vienkārši to glabāt bezskaidras naudas veidā vai var izvēlēties naudu glabāt seifā. Latvijā, kur uzticība bankām ir iedragāta, ņemot vērā nesenās banku krīzes, seifu īrei ir neticami liels pieprasījums. Ja banku skar krīze un tā ierobežo naudas izņemšanu no bankas kontiem, banka nekādā veidā nevar kontrolēt seifa saturu un īpašnieka piekļuvi tam. No otras puses līdzekļu uzglabāšana seifā ir gandrīz tā pati naudas glabāšana zeķē, tikai citā un drošākā vidē.

Finanšu investīcijas

Var izvēlēties brīvo līdzekļu ieguldīšanu dažādos fondos. Pastāv dažādi veidi kā to darīt. Neliela peļņa un zems risks ir ieguldījumi, piemēram, depozītos un valsts parādzīmēs. Augstāks risks, bet lielāka iespējamā peļņa ir ieguldījumi akcijās un uzņēmējdarbībā. Jāsaka, ka kopumā, piemēram, akciju pirkšana var būt ļoti riskanta, ja nepārzina tirgu. Pirms investēt, noteikti rūpīgi jāizpēta, kur investēt vai jāpiesaista kompetents speciālists, kas var dot padomu.

Alternatīvās investīcijas

Ar alternatīvām investīcijām jāsaprot ieguldījumi dārgmetālā, antikvāros priekšmetos, mākslā u.tml. Ir pierādīts, ka gandrīz visi turīgie izvēlas daļu savas bagātības ieguldīt šādās investīcijās, lai nodrošinātos pret inflāciju un citiem finanšu satricinājumiem.

Vispopulārākais ieguldījums kopš cilvēces pirmsākumiem ir bijis zelts. Lai gan ir tādi, kas šobrīd apšauba zelta vērtību, taču zelts ir izturējis laika pārbaudi. Laika gaitā tas ir bijis maksāšanas līdzeklis, naudas vērtība ir tikusi pielīdzināta zelta vērtībai un īpaši vērtīgs tas kļūst tad, kad citi maksāšanas līdzekļi pieviļ.

Arī ieguldījumi mākslā, ja vien tie tiek izdarīti pārdomāti, ir lielisks naudas glabāšanas veids. Laba māksla reti, kad zaudē vērtību, lielākoties tā aug. Tas pats jāsaka par antikvāriem priekšmetiem. Jāņem gan vērā, ja vien pircējs pats nav eksperts, vislabāk šādiem pirkumiem piesaistīt padomdevēju, kas orientējas konkrētajā jomā.

Protams, reizēm ieguldījumi vērtīgos priekšmetos vai pat nekustamajā īpašumā var izrādīties riskanti, savukārt prātīgs naudas ieguldījums, ne tikai būs lielisks veids kā glabāt naudu, bet arī to vairot.

Skaidra nauda

Uzticību ir grūti iemantot. Lai kas netiktu solīts, daudzi izvēlas neuzticēties nevienam un savu bagātību glabā paši. 2013.gadā OMD „Snapshot” iedzīvotāju veiktā aptauja liecina, ka 51% iedzīvotāju veidojot skaidras naudas uzkrājumus glabā un slēpj tos visdažādākajās vietās savā privātīpašumā – starp drēbēm, burkās, krājkasītē utt. Ne velti latviešiem populārs ir teiciens par naudas glabāšanu zeķē. Ņemot vērā krīzes un naudas maiņas Latvijā, nav grūti saprast, kāpēc šāda izvēle. Šis ir visriskantākais veids, jo pastāv garnadžu drauds, nauda savu vērtību var zaudēt un iespējams nauda tiks noslēpta tik labi, ka pats īpašnieks to nespēs vairs atrast.