Presesnams.lv

Preses līderis internetā

Studiju kredīts un vai to atmaksāt ātrāk?

Studiju kredīts šobrīd Latvijā ir ļoti populārs aizdevums, kuru izmanto liela daļa augstskolu studentu, kas nav tikuši kādā no valsts apmaksātajām budžeta vietām. Studiju kredītu var iegūt gan ar valsts galvojumu tajā kredītiestādē, ar kuru valsts ir noslēgusi līgumu par šādu aizdevumu izsniegšanu, gan arī jebkurā citā kredītiestādē kā privātu aizdevumu. Lai gan Latvijā augstākā izglītība nav tik dārga kā tā ir, piemēram, Amerikas Savienotajās valstīs, arī mūsu studenti pēc studiju beigšanas paliek ar nopietnām kredītsaistībām, kas ir jāsāk atmaksāt neilgi pēc skolas beigšanas. Tāpat kā ar citām kredītsaistībām arī studiju kredīta gadījumā nereti rodas jautājums par to, vai šo kredītu vajadzētu censties atmaksāt ātrāk nekā tas ir paredzēts ( gadījumā, ja ir radušies papildus līdzekļi). Apskatīsim dažus no iemesliem, kāpēc to nevajadzētu darīt.

Kredīta atmaksa

Procentu likmes

Procentu likmes studiju kredītiem, īpaši ar valsts galvojumu, parasti ir samērā nelielas, tādēļ pirms šī aizdevuma atmaksas būtu nepieciešams izvērtēt, vai nebūtu izdevīgāk atmaksāt kādas citas aktīvas parādsaistības, kuru procentu maksa ir ievērojami lielāka. Piemēram, ja ir paņemts studiju kredīts 6000 eiro apmērā un par to ir jāmaksā 5 %, bet vienlaicīgi kredītņēmējam ir aktīvs arī, piemēram, patēriņa kredīts 6000 eiro apmērā, kuram procentu maksa ir vismaz divreiz lielāka nekā studiju kredītam, tad patēriņa kredīta atmaksa vispirms būtu prātīgāka.

Nauda ārkārtas gadījumiem

Cilvēkiem, kas ir tikko beiguši studijas, parasti ir aktīvs studiju kredīts, kā arī diezgan mazi uzkrājumi vai tādu nav vispār. Lai ārkārtas situācijās nebūtu jāuzņemas arvien jaunas kredītsaistības, uzkrājumu veidošanai būtu vēlams pievērst ļoti lielu uzmanību. Šī iemesla dēļ papildus naudas novirzīšana uz uzkrājumu veidošanu, nevis studiju kredīta nomaksu varētu būt labāks risinājums.

Investīcijas

Nonākot situācijā, kad ir radusies papildus nauda, kuru varētu novirzīt dažādiem mērķiem, ir nepieciešams izanalizēt – vai to nevar novirzīt kādam investīciju projektam, piemēram, ieguldījumam nekustamajā īpašumā. Šāds solis var izrādīties ļoti veiksmīgs ilgtermiņā, kas pēc tam var palīdzēt nomaksāt studiju kredītu.

Dzīves kvalitāte

Studiju kredīta ātra atmaksa var atbrīvot cilvēku no kredītsaistībām, bet, ja tā nav pārdomāta, tā var būtiski ietekmēt dzīves un ikdienas kvalitāti. Ietaupīt naudu var uz daudz ko, piemēram:

  • Ārsta apmeklējumiem;
  • Izklaides pasākumiem;
  • Atpūtai brīvdienās ar ģimeni vai draugiem.

Tomēr tas var ļoti ātrā veidā radīt negatīvu iespaidu uz ikdienas dzīvi, tādēļ svarīgāk un pareizāk būtu noteikt balansu starp kredīta nomaksu un normālu ikdienas dzīvi, nefokusējoties tikai un vienīgi uz studiju kredīta atmaksu.